Poniżej znajdziesz streszczenia podstawowych informacji o przetargach publicznych, a także linki, dzięki którym szybko i sprawnie uzyskasz więcej informacji.
Przeglądaj często zadawane pytania i ogólne koncepcje związane z usługą monitorowania zamówień publicznych.
Akceptacja zwycięskiej oferty
Akt prawny, poprzez który zamawiający wyraża zgodę na prawne zobowiązanie się do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego z oferentem, którego oferta została wybrana jako zwycięska.
Umowa ramowa
Pisemne porozumienie pomiędzy jedną lub większą liczbą instytucji zamawiających a jednym lub większą liczbą wykonawców, którego celem jest ustalenie zasadniczych elementów/warunków, które będą obowiązywać w zamówieniach publicznych, które będą udzielane w danym okresie, w szczególności w odniesieniu do ceny i , w stosownych przypadkach, planowane ilości.
Beneficjent
Operator, agencja lub firma w sektorze publicznym lub prywatnym odpowiedzialna za inicjowanie lub inicjowanie i wykonywanie operacji. W ramach programów pomocy publicznej, zgodnie z art. 87 Traktatu, beneficjentami są spółki publiczne lub prywatne, które realizują indywidualny projekt i otrzymują pomoc publiczną.
Kod CPV
Jaki jest kod CPV? (Link)
CPV składa się ze słownika głównego służącego do określenia przedmiotu zamówienia oraz słownika dodatkowego służącego do dodania kolejnych informacji dotyczących jakości. Podstawowe słownictwo opiera się na strukturze drzewiastej złożonej z kodów składających się maksymalnie z 9 cyfr (kod 8-cyfrowy plus cyfra kontrolna) powiązanych ze wzorem opisującym rodzaj dostawców, stanowisk pracy lub usług będących przedmiotem umowa.
Umowa w sprawie zamówienia publicznego
Zamówienie, które obejmuje także kategorię zamówienia sektorowego w rozumieniu art. 229, ust. (2), odpłatnie, zawarta w formie pisemnej pomiędzy jednym lub większą liczbą zamawiających z jednej strony a jednym lub większą liczbą wykonawców z drugiej strony, których celem jest wykonanie robót budowlanych, dostawa produktów lub świadczenie usług, w sens tego nadzwyczajnego zarządzenia.
Wykonawca
Oferent, który z mocy prawa stał się stroną umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Dokumentacja nagrody
Dokumentacja obejmująca wszelkie informacje związane z przedmiotem zamówienia publicznego i trybem jego udzielenia, w tym specyfikacje lub, jeżeli ma to zastosowanie, dokumentację opisową.
Fundusze publiczne
Kwoty przeznaczone z budżetu państwa, budżetów samorządowych, budżetu państwowego ubezpieczenia społecznego, budżetów funduszy specjalnych, budżetu skarbu państwa, budżetów autonomicznych instytucji publicznych, budżetów instytucji publicznych finansowanych całkowicie lub częściowo ze środków państwowych, budżet państwa ubezpieczeń społecznych i budżety funduszy specjalnych, w zależności od przypadku, budżety instytucji publicznych finansowanych w całości z własnych dochodów, budżet środków z zaciągniętych kredytów zewnętrznych gwarantowane przez państwo i których spłata, odsetki i inne koszty są zabezpieczone środkami publicznymi, budżetem bezzwrotnych środków zewnętrznych, kredytami zewnętrznymi zaciąganymi lub gwarantowanymi przez lokalne organy administracji publicznej, pożyczkami wewnętrznymi zaciąganymi przez władze samorządowe administracji publicznej, a także budżety instytucji publicznych finansowane w całości lub w części przez budżety lokalne.
MŚP
Firmy, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub roczny wynik bilansowy nie przekracza 43 milionów euro.
Mała firma
Firma zatrudniająca mniej niż 50 pracowników i której roczny obrót lub roczny wynik bilansowy nie przekracza 10 tysdziesiątki euro.
Mikrobiznes
Firma zatrudniająca mniej niż 10 pracowników i której roczny obrót lub roczny wynik bilansowy nie przekracza 2 milionów euro.
Oferta
Czynność prawna, poprzez którą wykonawca wyraża wolę prawnego związania się umową w sprawie zamówienia publicznego; Oferta obejmuje propozycję finansową i propozycję techniczną.
Operator ekonomiczny
Każda osoba fizyczna, prawna lub inny podmiot uczestniczący w realizacji pomocy z Funduszy, z wyjątkiem przypadku, gdy państwo członkowskie korzysta ze swoich prerogatyw jako władza publiczna; każdy dostawca produktów, usługodawca lub wykonawca robót – osoba fizyczna/prawna prawa publicznego lub prywatnego lub grupa takich osób działająca w branży oferującej produkty, usługi i/lub wykonanie robót w drodze licytacji na rynku .
Procedura przyznawania
Kroki, jakie musi podjąć zamawiający i kandydaci/oferenci, aby porozumienie stron dotyczące zobowiązania zawartego w umowie w sprawie zamówienia publicznego zostało uznane za ważne; Procedury udzielenia zamówienia to: przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, dialog konkurencyjny, negocjacje, zapytanie ofertowe, konkurs rozwiązań.
Przetarg otwarty
Otwarty przetarg to klasyczna procedura, najczęściej stosowana w przypadkach, gdy wartość zamówienia publicznego przekracza minimalne progi określone przepisami prawa. Dokumentację przetargową i złożyć ofertę może uzyskać każdy wykonawca.
Przetarg ograniczony
Przetarg ograniczony to postępowanie, w którym zamawiający ma prawo ograniczyć liczbę kandydatów, którzy zostaną wybrani do złożenia oferty.
Dialog konkurencyjny
Dialog konkurencyjny to postępowanie stosowane w przypadku, gdy przedmiot zamówienia publicznego uznawany jest za złożony, a zamawiający nie jest w stanie określić środków technicznych, rozwiązania prawnego lub finansowego spełniającego jego wymagania. W ramach tego postępowania zamawiający prowadzi dialog z dopuszczonymi kandydatami w celu zdefiniowania lub opracowania różnych rozwiązań odpowiadających ich potrzebom.
Negocjacje
W ramach postępowania negocjacyjnego zamawiający prowadzi otwarte rozmowy z wykonawcami będącymi w stanie sprostać jego wymaganiom. Procedurę tę stosuje się w przypadku, gdy na początku postępowania przedmiot nabycia publicznego nie jest precyzyjnie określony i ewoluuje w miarę postępu negocjacji. Dla tego typu postępowania można wyróżnić dwie podkategorie: negocjacje z uprzednią publikacją ogłoszenia o uczestnictwie oraz negocjacje bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o uczestnictwie.
Konkurs rozwiązań
Procedura umożliwiająca zamawiającemu wybór i pozyskanie planu lub projektu w drodze wyboru przez jury na podstawie kryteriów konkursowych, z przyznaniem nagród lub bez. Główne dziedziny objęte tą procedurą to planowanie przestrzenne, planowanie urbanistyczne i przetwarzanie danych.
Zapytanie ofertowe
Reprezentuje procedurę zamówienia publicznego, w drodze której instytucja zamawiająca wyraża potrzebę, która musi zostać zaspokojona. Postępowanie to przeprowadza się z poszanowaniem reguł konkurencji narzuconych przez obowiązujące przepisy, w celu wyboru najkorzystniejszej oferty ekonomicznej i lepszego wykorzystania środków publicznych. W ramach niniejszego postępowania zamówienie publiczne zostanie udzielone wykonawcy, którego oferta została uznana za najbardziej konkurencyjną po ocenie ceny i innych kryteriów technicznych (doświadczenie, wypłacalność, gwarancje itp.).